بررسی ماهیت متون علمی و فنی

بررسی ماهیت متون علمی و فنی – ترجمه مقاله علمی

بررسی ماهیت متون علمی و فنی در این بخش. متن های علمی و فنی از لحاظ ویژگی های کلی سبک های خاص و از لحاظ اصطلاحات مورد بحث قرار خواهد گرفت.

سبک علم بخش اساسی سبک غیر داستانی را ایجاد می کند. اکه عملکردی آموزنده نه تنها در حوزه خاص علم، بلکه در معنای وسیع تر دارد ،زیرا سبک اداری نیز می تواند به عنوان سبک علمی در نظر گرفته شود.

درمورد سبک اداری، با Knittlová موافقم. با این حال این سوال نیز که آیا این سبک دارای آن ویژگی های متداول است یا نه، هدف تجزیه و تحلیل است. Miššíková درک خود از سبک علمی و فنی را در روشی کمی متفاوت معرفی می کند:

“زبان علم تابع هدف سبک عملكردی نثر علمی كه به دنبال اثبات فرضیه ها، ایجاد مفاهیم جدید، افشای قوانین درونی وجود، توسعه، روابط پدیده های مختلف و غیره، می باشد.بنابراین منابع زبانی استفاده شده عینی و دقیق و غیر هیجانی، بدون هر گونه فردیت هستند؛ تلاش برای کلی ترین طرز بیان است “.

در دهه های گذشته، در نتیجه پیشرفت تکنولوژی و تخصص بالاتر، سبک های علمی و فنی به سبک های جدید وتخصصی تر بسیاری تقسیم شده است.

امروزه هر شاخه علمی اصطلاحات خاص خود را دارد، اما تفاوت در نحو میتواند وجود داشته باشد. پیشرفتهای بزرگ اخیر در زمینه های مختلف علم و ظهور انواع جدید، زبان شناسان را نسبت به مطالعه مداوم زبان و سبک های آن ترغیب کرده است.

 ویژگی های عمومی سبک علمی و فنی

در ادامه بررسی ماهیت متون علمی و فنی ، سبک علمی و فنی از منظر ویژگی های مختلف بررسی خواهد شد. سبک علمی و فنی ویژگی های متمایزی دارد که مهم ترین آنها استفاده از اصطلاحات، عینیت، دقت و تخصص است. از لحاظ منابع زبانی، ساختار اسم مصدر وصفت مفعولی برای اختصار و دقت بیشتر متن استفاده می شود. پرانتز هم اغلب یافت می شود. اولین و مهمترین ویژگی این سبک، توالی منطقی گفته ها با نشانه روشن روابط وابستگی متقابل است. توالی منطقی گفته ها قطعا برای پیروی از ویژگی های عمومی زیر مهم است.

کانون ترجمه ملّت ارائه دهنده خدمات ترجمه مقاله با بالا ترین کیفیت با بهره گیری از مترجمان برتر کشور و دانش آموختگان دانشگاه های برتر کشور.

دومین ویژگی متمایز نیز استفاده از اصطلاحات مخصوص هر شاخه خاص علم است. هر رشته علمی از فعالیت های انسانی، بیشترین مقدار کلمات جدید را تولید می کند. در نتیجه تلاش های دائمی برای کشف ماهیت چیزها و پدیده ها، نیاز برای نام گذاری مفاهیم جدید از طریق ساختن کلمات جدید وجود دارد. ویژگی سوم شخصیت علمی چیزی که می توانیم آن را الگوهای جمله بنامیم.که از سه نوع هستند:

  • قیاس منطقی
  • استدلالی
  • فرمولاسیون

ویژگی های دیگر نثر علمی عبارتند از استفاده از نقل قول ومراجع، استفاده مکرر از پانوشت، تمایز نویسه و غیر شخصی کردن نوشته های علمی . “غیر شخصی کردن” برای حفظ ماهیت سبک لازم است که باید ” برای همه ناظران یکسان باشد” . “غیر شخصی کردن” را می توان با استفاده ازموارد زیر بدست آورد:

  • استفاده از ساختار مجهول
  • استفاده از ضمیر عمومی “ما”
  • استفاده غالب از سبک سوم شخص (که بعدا مورد بحث قرار می گیرد)،
  • استفاده از اسمهای انتزاعی که از افعال و صفت ها تشکیل شده است

جهت سفارش ترجمه مقاله کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *