مفهوم و حوزه مدیریت مالی

بررسی اجمالی مفهوم و حوزه مدیریت مالی

مفهوم و حوزه مدیریت مالی در این مقاله را بخوانید تا درباره مفهوم و حوزه مدیریت مالی چیزهایی را یاد بگیرید.

امور مالی نیروی حیاتی هر سازمان تجاری است.بدون آن هیچ تجارت امکان اجرا یا اداره کردن را ندارد. مدیریت ماالی،یک صف وسیعی را پوشش میدهد.قسمت جالب این موضوع است که خود بخش مالی یک مرکز سودهی نیست.

اهداف این سازمان و بخش توسط بخش مالی تعیین میشود، اما دستاورد در دست دیگران است.هدف اصلی مدیریت مالی،به حداکثر رساندن ارزش شرکت و کاهش خطرات است.در اصل، امور مالی شرکت با امور مالی مدیریتی که تصمیمات مالی شرکت هارا بررسی میکند، متفاوت است،نه تنها برای شرکت ها بلکه مفاهیم اصلی مدیریت مالی برای مشکلات مالی همه انواع سازمانها قابل استفاده اند.

مفهوم مدیریت مالی ، معانی کلی

هروزه، هرکسی، در مدیریت مالی بدون درنظرگرفتن آن در بهترین حالت ، به مدیریت کردن مشغول است. مردم به آن صرفه جویی کردن میگوییند. یک زن خانه دار به طور میانگین در حالی که پول خرج میکند، راه های جایگزین دیگری برای بدست اوردن ارزش بیشتر پیدا میکند.مدیریت مالی به عنوان یک نظم و انظباط از اقتصاد خارج شده تا به یک حرفه مستقل تبدیل شود.

مدیریت مالی به معنای برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل سرمایه گذاری، تامین مالی، وتصمیم گیری های سود و سهام است تا بتواند به تجارت کمک کند تا به اهداف خود برسد.برای آسانی این موضوع، از ابزار اماری، اقتصادی و ریاضی استفاده میکنند.

به عبارت ساده تر، این یک تلاش هوشمندانه برای استفاده بهینه از منابع مالی و سایر منابع اقتصادی است.این ترکیبی از دقت علمی و ریاضی با متغییرهایی از رفتار پیچیده انسانی است.

حوزه/عناصر مدیریت مالی:

امروزه مدیریت مالی یک محدوده وسیعی ازسراسر بخش ها و سازمان ها(هم قدیم هم جدید) را در بردارد.حتی دولت و سازمان های غیر دولتی مانند سازمان های تجاری از مدیریت مالی استفاده میکنند. و حتی متخصصان حقوقی به ارزش زمانی پول برای مطالبه هایی که شامل جبران خسارات مالی هستند،تکیه میکنند.

مدیریت مالی شامل سه تصمیم مهم است که در زیر آمده

۱.تصمیمات سرمایه گذاری:

در ادامه توضیح مفهوم و حوزه مدیریت مالی ، این تصمیمات شامل تصمیم گیری درمورد سرمایه گذاری صندوق ها در دارایی های ثابت(که به عنوان بودجه بندی سرمایه نام گذاری شده) و دارایی های فعلی است(که به عنوان تصمیم های سرمایه گذاری کار نامیده میشود).مدیریت باید منابع را بین فعالیت ها/پروژه های مختلف تقسیم کند.این تقسیم بندی به برآورد ارزش فعلی خالص هر پروژه نیاز دارد: عملکرد اندازه،زمانبندی، و پیش بینی گردش های مالی آینده.

۲.تصمیمات مالی:

آنها به الگو های تامیین مالی شرکت مربوط میشوند، که چگونه شرکت ها برای جمع آوری وجوه اوراق بهادر را صادر میکنند.مدیریت باید”ترکیب بهینه” مالی را شناسایی کند_ساختار سرمایه که نتیجه آن حداکثر ارزش است.

۳.تصمیمات سود سهام:

مدیر مالی باید از طریق راه های زیر تصمیمات مربوط به توزییع سهام را بگیرد:

الف)تقسیم سود سهامداران

تقسیم سود و نرخ آن باید تعیین شود.

ب) سود خالص

مقدار سود خالص باید بسته به برنامه متنوع سازمانی نهایی شود.

پ)مدیریت همچنین باید درباره روش توزییع تصمیم بگیرد:

سود نقدی یا بهای سهام یا سهام اضافه. بانک ماهیندرا سود سهام نقدی کوچک را پرداخت میکند اما سهام اضافی را در فواصل منظم عرضه میکند.یکی از دلایل میتواند پس انداز مالیات بر سود سهام باشد.

در حین انجام این سه وظیفه، مدیر مالی باید تجزیه و تحلیل خطرات ممکن را انجام دهد.مدیر مالی باید از اهرم بدهی سهام استفاده کند؛ و کالا،ارز و نرخ گزینه هارا برای کاهش خطرات ارزیابی میکند.یکی دیگر از حوزه های مهم قابل اهمیت،حکومت شرکت است که به دلیل رسوایی مالی و خرابی هایی که در قرن بیست و یکم رخ داده است، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

جهت سفارش ترجمه مقاله کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *